Jak dokładnie powstaje smog?

Smog jest mgłą, która zawiera w sobie wszelkie zanieczyszczenia atmosferycznego powietrza. Polska niestety znajduje się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o najbardziej zanieczyszczone kraje w wspólnocie Unii Europejskiej. W naszym kraju niestety oddychamy złym powietrzem. Przedwcześnie umiera rocznie w Polsce przez smog prawie 50 tysięcy osób. Smog głównie powstaje z płynów oraz gazów, które pochodzą bezpośrednio ze spalania w piecach węgla, samochodowych spalin czy też przemysłowych zakładów. Z racji na miejsce, skład chemiczny oraz także warunki powstają dwa rodzaje smogów. Chodzi o ten nas interesujący, a więc smog klasyczny oraz także smog fotochemiczny. Klasyczny smog głównie występuje od listopada, aż do lutego w strefie umiarkowanej. Chodzi o wszystkie regiony, gdzie domu ogrzewane są poprzez węgiel czy też inne paliwa stałe.

Powstawanie smogu

Na pewno źródłem głównym smogu kwaśnego są grzewcze instalacje. Służą one do ogrzewania starych kamienic czy też do ogrzewania jednorodzinnych domów. Na pewno składa się na to kilka powodów. Chodzi o powszechność wykorzystywania pieców oraz kotłów na stałe paliwa w domach wielorodzinnych oraz jednorodzinnym. Ten sposób na ogrzewanie jest stosowany w prawie połowie polskich domowych gospodarstwa. Kolejna sprawa to stosowanie instalacji jeszcze starego typu. Chodzi o tak zwane kopciuchy. Są to kotły spalania górnego czy też pieców, w których spalić w zasadzie się da wszystko. Obojętnie co do nich wrzucimy.

Trudny problem do rozwiązania

Nie da się ukryć, że Smog w Polsce jest bardzo trudnym problemem do rozwiązania. Oczywiście są pomysły, ale od samych pomysłów niewiele się osiąga. Naszemu krajowi potrzebne są gotowe rozwiązania do wdrożenia. Każdy mieszkaniec tego kraju, że uda się doczekać takiego rozwiązania i znów będziemy w stanie rozkoszować się świeży powietrzem. Miejmy nadzieje, że uda się to osiągnąć możliwie jak najszybciej. Nie mamy czasu już dłużej czekać pamiętajmy o tym doskonale.