Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

Smog to utrapienie wielu polskich miast, zarówno tych dużych, jak i mniejszych miejscowości. Jak pokazuje raport unijny z końca 2018 roku, nasz kraj przoduje niestety w Unii Europejskiej pod względem przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza.

Bułgaria na czele, Polska na drugim miejscu

Co prawda pierwsze dwa miejsca na unijnej liście zajmują dwa miasta Bułgarii – Vidin i Dimitrovgad, a średnie przekroczenie norm wynosi tam 83%, podczas gdy dla Polski 72%, jednak wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE, aż 36 leży właśnie w Polsce.

Poniżej zamieszczona jest lista miast polski, należących do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej, uszeregowanych pod względem stężenia PM2,5 (zawartość cząsteczek pyłów o średnicy nie większej niż 2,5 μm), wyrażonych w μg/m³ (wszystkie wartości przekraczają 30 μg/m³, a dla Opoczna i Żywca nawet 40 μg/m³, a więc przewyższają normy WHO 3-4-krotnie):

Lp. Miasto Województwo
1 Opoczno łódzkie
2 Żywiec śląskie
3 Rybnik śląskie
4 Pszczyna śląskie
5 Kraków małopolskie
6 Nowa Ruda dolnośląskie
7 Nowy Sącz małopolskie
8 Proszowice małopolskie
9 Godów śląskie
10 Wodzisław Śląski śląskie
11 Pleszew wielkopolskie
12 Bielsko-Biała śląskie
13 Sucha Beskidzka małopolskie
14 Rawa Mazowiecka łódzkie
15 Jarosław podkarpackie
16 Sosnowiec śląskie
17 Knurów śląskie
18 Nakło śląskie
19 Zabrze śląskie
20 Radomsko łódzkie
21 Tomaszów Mazowiecki łódzkie
22 Nakło Nad Notecią kujawsko-pomorskie
23 Niepołomice małopolskie
24 Piotrków Trybunalski łódzkie
25 Gliwice śląskie
26 Dąbrowa Górnicza śląskie
27 Zduńska Wola łódzkie
28 Wadowice małopolskie
29 Otwock mazowieckie
30 Nowy Tomyśl wielkopolskie
31 Brzeziny łódzkie
32 Piastów mazowieckie
33 Myszków śląskie
34 Wągrowiec wielkopolskie
35 Katowice śląskie
36 Tuchów małopolskie
Żródła: https://www.focus.pl/artykul/ranking-smogu-na-50-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-eu-az-36-jest-w-polsce-180509043616?page=1 – UE 2018
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_miast_w_Polsce_o_najbardziej_zanieczyszczonym_powietrzu#cite_note-c-6 – WHO 2013

Województwa śląskie, łódzkie, małopolskie

Najwięcej miast o najwyższym poziomie smogu leży w województwie śląskim, co nie zmieniło się bardzo od opublikowanego przez WHO w 2013 roku rankingu. Wyraźna zmiana na niekorzyść dotyczy Opoczna w województwie łódzkim, które w stosunku do 2013 roku zmieniło pozycję z piątej na pierwszą na niechlubnej liście.

Wśród śląskich miast wiele to niestety także miejscowości o dużej liczbie mieszkańców (powyżej 100 tys.), jak Rybnik, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, czy stolica województwa Katowice – wszystkie te miasta znalazły się na liście, co świadczy o tym na jak dużym obszarze Śląska normy są wielokrotnie i stale przekroczone.

Wysokie piąte miejsce zajmuje także drugie pod względem wielkości miasto Polski – Kraków, gdzie sytuacja od 2013 również uległa pogorszeniu. Na liście znajduje się łącznie, podobnie jak z województwa łódzkiego, 7 miast z województwa małopolskiego.

Czas na zmiany

Poprawa jakości powietrza w Polsce jest koniecznością, od której zależy nasze zdrowie. Polityka służąca zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji powinna być priorytetem, nie tylko ze względu na niechlubne dla Polski statystyki w Unii, ale przede wszystkim ze względu na możliwość poprawy jakości życia mieszkańców.