Smog oraz jego wpływ na nasze zdrowie

Bez wątpienia zanieczyszczenia, które się unoszą nad wszelkimi miastami, to połączenie dymów spalin, kominów oraz mgły. W składzie smogu znajdują się same szkodliwe chemiczne związki. Są to między innymi tlenek siarki oraz także tlenek azotu. W wielu miejscach w naszym kraju mamy przekroczone i to znacząco ich stężenia. A jak to wszystko wpływa na nasze zdrowie oraz nasze życie? Gdy do samych zanieczyszczeń powietrza dołącza jeszcze mgła oraz brak wiatru to wówczas powstaje właśnie smog.

Przyczyny smogu

Na pewno do samych przyczyn smogu zalicza się palenie wzmożone w piecach przez okres jesieni oraz zimy. Do tego dochodzą wszelkie energetyczne zakłady, które spalają węgiel brunatny jak i także węgiel kamienny. Poza tym do czynienia mamy także z emisją spalin w komunikacyjnym ruchu. Bezwietrzne oraz zimne powietrze powoduje nic innego jak to, że toksyny, które się nad miastami unoszą po prostu zalegają. Dalsze zanieczyszczenia są produkowane już później na bieżąco.

Jak to wpływa na zdrowie?

Smog na pewno na nasze zdrowie ma bardzo negatywny wpływ. Jednak największą ostrożność powinny zachować osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży czy też alergicy oraz osoby wzmagające się z chorobami oddechowego układu. Wdychanie smogu sprawia nic innego jak to, że na co dzień towarzyszy nam świszczący oddech, drapanie w gardle, ataki kaszlu, wydzielina z nosa, świąd spojówek, podrażnienie spojówek czy też duszności. Te objawy przemieniają się często w poważne infekcje. Chodzi o to, że organizm osłabiony jest o wiele mniej odporny na wszelkie wirusy oraz bakterie. Wdychanie powietrza zanieczyszczonego zwiększa ryzyko zachorowania między innymi na choroby układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego czy też występowanie nowotworów. Smog wpływa negatywnie także na dzieci, które są jeszcze w łonie matki. Mają gorzej rozwinięte płuca oraz często się rodzą za wcześnie. Jak widać smog ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie.