Smog w Krakowie – bardzo interesujący temat

Jeśli chodzi o smog Kraków to sytuacja naprawdę jest bardzo trudna. Szczególnie jeśli biorąc pod uwagę położenie Krakowa. Jego bezpośrednie położenie ma wpływ ogromny na ograniczenie ruchu powietrza. Główną przyczyną smogu w mieście Kraków jest ogrzewanie mieszkań za pomocą starych pieców oraz także samochodowe spaliny. Dane są przerażające. Okazuje się, że każdego roku w Krakowie ginie około 400 osób właśnie z powodu smogu.

CO się robi?

Czy w tym temacie w ogóle się coś robi? Na pewno dużo dała już sama Ustawa Antysmogowa. Bardzo dobrymi zapisami jest zakaz używania paliw o złej jakości czy też eksploatowanie nowego kotła o niższych parametrach. Pamiętajmy także, że za miesiąc w życie ma wejść całkowity już zakaz stosowania stałych paliw.

Dofinansowania

Osoby, które są zameldowane w Krakowie skorzystać mogły z dofinansowania na wymianę węglowych pieców na te ekologiczne. Także można się było ubiegać o dotację na zakup elektrycznego pieca, pieca gazowego czy też pieca olejowego. Bardzo dużą popularnością cieszyły się także piece wykorzystujące odnawialne źródła właśnie energii. W roku 2016 uzyskać także można było 100% koszów kwalifikowanych. Już rok później 60% tychże kosztów. W efekcie sama liczba używanych pieców węglowych w Krakowie spadła. Zmniejszyła się do 9 tysięcy z 24 tysięcy. Jak widać jest to spora różnica. Do dnia dzisiejszego możemy liczyć na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w dni, w których znacząco jest przekraczana dopuszczalna ilość pyły zawieszonego. Naprawdę działania są. Powinniśmy je zauważyć. Jednak problem jest na tyle duży, że działania te mogą być odebrane jako przysłowiowa „kropla w morzu”. Mimo to naprawdę powinniśmy obserwować walkę ze smogiem i oceniać jak ona idzie miastu Kraków. W dni o dużym stężeniu mamy co do tych wszystkich działań naprawdę ogromne wątpliwości. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w nowym sezonie grzewczym, który zaczyna się już niebawem.