Wiosna i początek lata sprzyja zakładaniu ogrodów, ogródków i mini ogródeczków. Ogród jest miejscem przeznaczonym na wzrost tego, co chcemy zasadzić lub zasiać. Mogą to być warzywa, zioła, czy kwiaty a nawet krzewy owocowe. Ogród może być jednolity pod względem gatunku roślin lub mieszany i najczęściej taki właśnie jest, bo na grządkach rosną warzywa, zioła a pod płotem krzewy owocowe i z boczku umajają całość kolorowe kwiatki. Przy czym jedne drugim nie wchodzą w drogę na co powinniśmy uważać sadząc ogród, bo nie wszystkie rośliny uwielbiają swoje towarzystwo. A wiec przed zasadzeniem ogrodu warto przyjrzeć się tej kwestii dla własnej korzyści, gdyż w przypadku nietolerowania się wzajemnego rośliny będą rosły gorzej lub nawet wcale.
Uprawy w naszych ogrodach
W naszych ogródkach, gdy decydujemy się na różne uprawy, to zazwyczaj wszystko razem podzielone jest na sektory, czy zagony zwane też grządki, które oddziela się bruzdami. Jednak nie wszyscy mamy miejsce na duży ogród warzywny, gdyż wtedy trzeba dysponować sporym kawałkiem urodzajnej ziemi, na której wzrosną nasze rośliny. Poza tym nie każdy z nas ma czas lub nawet fizyczne możliwości, aby sadzić a potem pielęgnować i doglądać tak duży ogród. Jednak ci ludzie, którzy posiadają możliwości i kochają grzebanie w ziemi oraz pragną posiadać własne ekologiczne zbiory decydują się na wielki ogródek, który po części będzie zaspokajał ich domowe potrzeby i jednocześnie stanowił dla nich miejsce odpoczynku. Natomiast osoby mieszkające w miejskich blokach bardzo często prowadzą mini ogródeczki na swoim balkonie i na parapetach, albo też mieszkając na obrzeżach miasta w jednorodzinnym domu uprawiają na werandzie niektóre warzywa i zioła oraz kwiaty.
Planowanie ogrodu
Dobre zaplanowanie ogrodu jest podstawą i ma ogromny wpływ na wielkość plonów, jak i na ich jakość. Warto więc przed przystąpieniem do planowania ogrodu liznąć na ten temat nieco wiedzy. Dziś ze zdobyciem takiej wiedzy nie ma problemu, bo wystarczy tylko otworzyć komputer i wpisać hasło np. ogród a wyskoczy nam niezwłocznie masa informacji na ten temat.
Ogólnie mówiąc ogród powinien być usytułowany w słonecznym miejscu i najlepiej w miejscu niepodmokłym, lecz też nie na wzgórzu. Gdy miejsce jest podmokłe a nie mamy innego, to wówczas warto podwyższyć grządki. Ponadto nie powinno się ogrodu warzywnego planować w pobliżu ruchliwych dróg, zakładów przemysłowych, czy pól sąsiada ulepszanych nawozami i opryskanych pestycydami. Bo wtedy nasze warzywa nie będą już zdrowe, gdyż pochłoną z powietrza wszystko co jest najbardziej szkodliwe. Z drogi pochłoną ołów, z zakładu przemysłowego szkodliwe opary a z pestycydów truciznę. Może tylko nie zaszkodzą im zbytnio nawozy od sąsiada, lecz wtedy naszych warzyw nie będzie można nazwać też ekologicznymi.
Ogrodzenie ogrodu
Następną ważną sprawą jest ogrodzenie. Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej byłoby swój ogród rosnący na wolnej przestrzeni ogrodzić choćby tylko prowizorycznie. Bo po co mają szwendać się po nim dzikie lub bezpańskie zwierzęta i oddawać tam mocz lub podlizywać, czy nadgryzać nasze warzywa. Do prowizorycznego ogrodzenia nadaje się niemalże wszystko. Najprościej i najszybciej grodzi się siatką lub panelami ogrodzeniowymi. Lecz materiałem do ogrodzenia mogą też być sztachety lub stare deski, albo nawet kołki i kołeczki lub grubsze patyki. Nadaje się też niepotrzebna już blacha, płyty podłogowe lub płyty betonowe, oby tyko nie eternit, którego trzeba unikać, gdyż ten zawiera szkodliwy azbest.
Przygotowanie ziemi pod ogród
Nie wolno zapominać o tym, że na pustej i średniej lub słabej jakości ziemi nie będziemy mieli plonów. Ziemię pod ogród trzeba odpowiednio przygotować i nie tylko skopać i pograbić, lecz także wzbogacić w materię organiczną. Dziś jest możliwość zakupienia odpowiedniej ziemi do wzbogacenia tej struktury. Można również użyć nawozu i aby było ekologicznie, to jest tu mowa o nawozie naturalnym.
Odpowiedni skład i wyposażenie gleby, czyli odpowiednie p H gleby sprawi, że warzywa będą szybko rosły, będą zdrowe i będą dawały duże plony. A przecież o to chodzi, bo każdy pragnie to uzyskać i dlatego się trudzi. Poza tym wspaniale rosnący ogród daje niesamowitą satysfakcję, co nie jest bez znaczenia dla naszej psychiki, dla podbudowania własnej wartości, że nam się udało. A jeżeli dojdą do tego jeszcze pochwały ze strony otoczenia i prośba o przepis na stworzenie takiego ogrodu, to nasza duma sięgać będzie zenitu.
Pielęgnowanie ogrodu
Zaplanowanie, przygotowanie i posadzenie roślin w najodpowiedniejszym miejscu to jeszcze nie wszystko, gdyż aby naszym roślinom dobrze się działo podczas ich wzrostu musimy pamiętać o podlewaniu ogrodu, jak również o wyrywaniu chwastów, które na pewno się pojawią, bo zawsze się pojawiają. Oczywiście, że można by było sobie z nimi poradzić poprzez oprysk zabijający na przykład trawę, perz, czy inne chwasty, lecz jak to by się miało do naszej ekologicznej uprawy? Tego robić nie możemy ale możemy systematycznie wyrywać trawę i chwasty nie czekając na to aż urosną duże. Najlepiej jest wyrywać małe chwasty, gdyż wyrywanie dużych sprawia, że wyrywamy dużo obszaru wokół, co pociąga za sobą także wyrywanie warzyw. Pielić najlepiej jest po deszczu, gdyż ziemia nie jest wtedy sucha i zbita w skałę. Ziemia po deszczu jest miękka i chwasty lepiej wychodzą nie naruszając warzyw, które przecież rosną bardzo blisko nich a czasem nawet niemalże jedno na drugim.